fbpx

İngilizce Programımız

İngilizce öğretmenlerimizle uyguladığımız programımızda çocuklara başka bir dilin varlığını anlatmayı, bu alanda kulak–dil alışkanlığı kazandırmayı, günlük yaşamda kullanılan basit cümleleri anlayabilmelerini ve kullanabilmelerini hedefliyoruz.

Anadilimizi öğrenirken, duyduğumuz her şeyi “taklit” ve “tekrar” ederiz. Konuşmaya başlarken önce sesleri, ardından kelimeleri ve en sonunda da cümleleri söyleriz. Önce dinler, sonra konuşuruz. Çocuklar sadece dili kullanırlar; fiillerden, dilbilgisi kurallarından ve isimlerden haberleri yoktur. Buna rağmen dili “mükemmel” bir şekilde öğrenebilirler. Onlar İngilizceyi “yabancı” bir dil olarak algılamazlar. Bunun için de Mutlu Arı Anaokulunda İngilizce eğitimi alırken, ikinci dili de tıpkı anadilleri gibi, saydığımız bu yollardan “edinirler”.

İki veya daha fazla dil konuşulan ortamlara doğan çocuklar, birkaç yıl içerisinde bu dillerin tümünü algılayıp kullanmaya başlayabilirler. Çünkü çocukların beyinleri 8 yaşına kadar dil gelişiminin her ayrıntısını öğrenmek üzere programlanmış bir yapıdadır; bu nedenle anaokulunda İngilizce eğitimine başlanması büyük önem taşır.

Ayrıca bilimsel araştırmalara göre, erken yaşta öğrenilen yabancı dil, çocuğun matematik, anadil ve sosyal bilgiler alanlarında da başarılı olmalarına yardımcı olur. Erken yaşta yabancı dil öğrenen çocuk kişisel alanda da farklılıklara anlayışlı, saygılı ve hoşgörülü bir tutum geliştirir.

Çocuklar, doğumdan itibaren pasif bir dil öğrenme sürecine girerler. Bulundukları ortamdaki dili algılar, bulguları biriktirir ve genellikle 2-3 yıl içerisinde kullanmaya başlarlar.

Mutlu Arı Anaokulu olarak bu konuya profesyonel bir kadro ve entegre bir programla yaklaşıyoruz. Türkçenin hiç kullanılmadığı derslerde, çocuklar kendilerini ifade etme ihtiyacı duyuyor ve bir süre sonra önce tek tek kelimeler, ardından kelimeleri yan yana koyma çabaları ve daha sonra da küçük cümlelerle konuşmaya başlıyorlar.

Mutlu Arı Çekmeköy Anaokulu’nda İngilizce eğitimi yaş gruplarına göre her gün 1 saat ile başlayıp yarım gün olarak devam etmektedir.